OD KOLOSEUM DO EURO


czwartek, 17 maja 2012

PONIŻONE/PONIŻENI. Od Spartakusa do Joli Brzeskiej, od Koloseum do EURO – wystawa


"Dopóki nie przemówi lew, historia będzie sławić łowcę."
                                                                                                                            przysłowie afrykańskie


Czy historia wyglądałaby tak, jak znamy ją ze szkoły, gdyby, zamiast z perspektywy politycznych i ekonomicznych elit, została opowiedziana przez zwykłych, pozbawionych wpływów ludzi – niewolników w starożytnym Rzymie, chłopów pańszczyźnianych, kobiety skazywane za czary, mieszkańców terenów kolonizowanych w XVI wieku? Czy wielkie odkrycia geograficzne kojarzyłyby się nam wtedy z bogactwem, trzciną cukrową i „dzikusami"; czy nadal z dumą odwoływalibyśmy się do rzymsko-chrześcijańskiego dziedzictwa Europy, a szlachecki dworek wydawałby się nam romantyczny?  Zarówno dawniej, jak i dziś, to ludzie u władzy decydowali, które postaci są godne upamiętnienia, które wydarzenia uznajemy za chwalebne, a które zostają przemilczane.
Desperackie próby przedostania się do Europy, ryzykowanie życiem w nadziei na lepszy los; upokarzająca sytuacja „nielegalnych" imigrantów; bezradność lokatorów sprzedanych razem z budynkiem, który zamieszkiwali, zastraszanych przez kamienicznika, ignorowanych przez urzędników; samotność „matki-polki", której rządzący, zamiast ułatwień na rynku pracy, urlopów rodzicielskich, dostępu do żłobków i przedszkoli, oferują jedynie dyskurs o „szczególnej roli i powołaniu kobiety" – oto współczesne historie, które z trudem przebijają się do masowej świadomości.
Władze Warszawy nie szczędzą publicznych pieniędzy na spektakularne, nagłaśniane medialnie inwestycje, jednak bronią się argumentem o braku funduszy i kryzysie finansowym przed realizowaniem prawdziwych potrzeb mieszkańców i mieszkanek. Rządzący pragną uszczęśliwić obywateli propozycją oglądania meczy na telebimie, z popijanym colą hamburgerem w ręku i oryginalnej euroczapeczce UEFA na głowie. Z radością wynajmują każdy skrawek przestrzeni (niegdyś) publicznej w Centrum,  autobusy, a nawet mosty, pod doprowadzające do szału reklamy, z których „nie uda się, niestety” sfinansować parku wokół Stadionu Narodowego. Nie tylko nie przewidzieli na mistrzostwa programu kulturalnego, ale wręcz uniemożliwiają działanie instytucjom kultury i inicjatywom, które znalazły się w McStrefieKibicaTM, np. teatrom czy festiwalowi muzycznemu Warsaw Challenge.
Dlatego w Noc Muzeów mieszkanki i mieszkańcy stolicy biorą sprawy we własne ręce. Powołujemy do życia muzeum oddolnej historii społecznej, dostępne bezpłatnie dla wszystkich, zarówno zwiedzających, jak i pragnących włączyć się aktywnie w przygotowanie wystaw.

Jeśli chcesz zaproponować postać/inicjatywę/wydarzenie na wystawę PONIŻONE/PONIŻENI, skontaktuj się z nami: ponizoneponizeni@gmail.com.

Czekamy na propozycje w następującej formie: grafika 90x135 cm w skali szarości, tekst na jednej stronie A4 czcionką 12 – wydrukujemy je i zawiesimy na wystawie. Możecie także przynieść już wydrukowane propozycje podczas wydarzenia – zostaną dołączone do pozostałych.

Do zobaczenia podczas Nocy Muzeów, 19 maja, w samym sercu naszej Warszawy - dawnej bibliotece Krasińskich ul. Okólnik 9.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz