OD KOLOSEUM DO EURO


wtorek, 22 maja 2012

Spartakus

Spartakus
(ok. 109–71 p.n.e.)


Niewolnik, gladiator, przywódca największego powstania niewolników w Rzymie. W latach 73-71 p.n.e. w powstaniu pod przywództwem Spartakusa do walki z poniżeniem i niesprawiedliwością stanęło 100 tysięcy niewolników i gladiatorów, zabijając 3 tysiące żołnierzy rzymskich. Rzymianie krwawo stłumili powstanie wymierzając karę okrutną i poniżającą; ukrzyżowanych zostało 6 tysięcy powstańców. Ciało Spartakusa nie zostało odnalezione.

Historia Spartakusa przypomina, że wszędzie „tam, gdzie jest władza, istnieje też opór” odwołując się do słów poniżanego z powodu orientacji seksualnej francuskiego filozofa i socjologa, Michela Foucault. Historia niewolnictwa przypomina również, że nigdy nie należy ogłaszać ostatecznego zwycięstwa w walce przeciwko hierarchii i niesprawiedliwości. Niewolnictwo było potępiane już w starożytności. Doktryny zoroastriańska w Persji oraz stoicka w Grecji i Rzymie sprzeciwiały się tej najniższej formie poniżenia ludzkiej godności. W Persji niewolnictwo zostało zakazane około roku 550 p.n.e. W Chinach w IX wieku n.e. zdelegalizowany został handel niewolnikami. W 1588 w Unii Polsko-Litewskiej oraz w 1794 roku w rewolucyjnej Francji niewolnictwo zostało wyjęte spod prawa. Jednak dopiero od XVIII wieku zaczął się rozwijać masowy ruch abolicjonistyczny, który doprowadził do zniesienia niewolnictwa na gruncie prawa międzynarodowego publicznego (w takich dokumentach, jak deklaracja Kongresu Wiedeńskiego z 1815 r. o zniesieniu handlu murzynami, „Akt generalny” konferencji w Brukseli w sprawie zniesienia niewolnictwa z 2 lipca 1890 r.). Obecnie wszystkie kraje zakazują tej zbrodni.

Ruch abolicjonistyczny nie zdołał jednak w pełni znieść niewolnictwa w rzeczywistości. Również Unia Europejska nie jest wolna od niewolnictwa. Latem 2005 roku Polską wstrząsnęła informacja o przetrzymywaniu co najmniej 100 Polaków i Polek w niewolniczych warunkach w mafijnych obozach pracy na południu Włoch. Co najmniej kilkanaście z przetrzymywanych osób zostało zamordowanych. Niestety, znacznie mniejsze poruszenie opinii publicznej wzbudza fakt, iż obecnie na świecie jest więcej niewolników, niż kiedykolwiek wcześniej. Życie na kredyt, długi, umowy śmieciowe lub praca bez żadnej ochrony prawnej – te i inne formy zniewolenia utrwalają silną hierarchię w każdym mieście, której alarmujący wyraz dał nawet powściągliwy raport ONZ (Human Development Report 2005), wskazujący, że 500 najbogatszych mieszkańców świata ma dochód większy niż 416 milionów ludzi. Nie ograniczaj się do czytania i oglądania. Zmieniajmy świat na lepszy tu i teraz! Przestań to czytać, wyjdź stąd i zrób cokolwiek!

1 komentarz:

  1. Litości, jaki akt o zniesieniu handlu murzynami?! Nazwa tego dokumentu brzmi: Declaration relative to the Universal Abolition of the Slave Trade ...

    OdpowiedzUsuń