OD KOLOSEUM DO EURO


Pankhurst

 
Emmeline Pankhurst
(1858 -1928)
 
Jedna z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek, najważniejsza angielska działaczka na rzecz przyznania kobietom praw wyborczych przed I wojną światową. Za jej wezwaniem sufrażystki wybijały szyby w oknach polityków, którzy byli przeciwni nadaniu kobietom praw wyborczych.

Współzałożycielka Women's Franchise League – organizacji działającej na rzecz nadania kobietom praw wyborczych, postrzeganej jako radykalna ze względu na opowiadanie się za równouprawnieniem w sferze rozwodów i dziedziczenia, wspieranie związków zawodowych i powiązania z organizacjami socjalistycznymi;
oraz Women's Social and Political Union – organizacji znanej z akcji bezpośrednich, której członkinie były więzione na mocy specjalnie dla nich wymyślonego „prawa kota i myszy” (pozwalającego wypuszczać głodujące więźniarki by ich zdrowie się nieco poprawiło, a potem bez ostrzeżenia zamykać ponownie).

Współorganizatorka marszu 300 kobiet na Parlament 18.11.1910 (tzw. Czarny Piątek), brutalnie rozpędzonego przez policję m.in. bijącą kobiety w piersi (na mocy decyzji Winstona Churchilla).

Pankhurst uważała, że uwięzienie podkreśla znaczenie natychmiastowej konieczności przyznania kobietom praw wyborczych – podczas jednej z pikiet uderzyła policjanta dwa razy w twarz, by upewnić się, że zostanie zatrzymana. Aresztowana 7 razy do czasu, aż Brytyjkom przyznano prawa wyborcze.

Argument w postaci rozbitej szyby to najcenniejszy dziś argument w polityce.

Nie jesteśmy tu dlatego, że chcemy łamać prawo, ale po to, by je współtworzyć.

Pozycja naszej płci jest tak opłakana, że naszym obowiązkiem jest łamać prawo, aby zwrócić uwagę na powody, dla których to robimy.

Jest coś, o co Rząd dba bardziej niż o życie ludzkie, i jest to prawo własności, i dlatego to właśnie przez własność powinnyśmy uderzać we wroga. Bądźcie waleczne każda w swój własny sposób. Nawołuję to zgromadzenie do buntu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz